Fordulat előtt: tényleg elköszönhetünk az inflációtól?
Szokatlan jelenséggel, az árak csökkenésével is szembesülhettek a háztartások 2024-ben. Elemzésünk.
Nagyságrendileg 20 - 35 százalékos növekedést érezhettek a párok az idei évben.
A fiatal párok életének egyik legfontosabb mozzanata nem más, mint mikor kapcsolatukat hivatalossá teszik és a jövőben férjként és feleségként folytatják életüket, azaz összeházasodnak. Alapvetően kultúra és emberfüggő, hogy ki, milyen ceremóniát szeretne, ugyanis az egészen diszkrét, csak a hivatalban aláírástól kezdve a fenséges pompáig minden elképzelhető, nem hiába épült több szolgáltatói kör is az esküvők köré. Az utóbbi években azonban egy újabb szempont került fel látványosan amellé, milyen lagzit kíván a pár, ez pedig nem más, mint az anyagiak.
Mert míg öt éve ötmillió forintból meg lehetett csinálni egy 80-100 fős esküvőt egy szolid helyszínen, rendes szolgáltatókkal, addig az utóbbi két-három évben drasztikusan megemelkedtek az árak és ez ma már inkább a 10 millió forintot súrolja.
Abonyi Attila, az Esküvői Szolgáltatók Szakmai Érdekképviseleti Egyesületének elnök a Mandinernek elmondta, hogy az elszállt infláció, a jelentősen megemelkedett rezsiköltségek a helyszínek és catering szolgáltatók esetében közvetlenül jelent meg.
Szavai szerint ezt a terhet lehetetlen volt részükről úgy kigazdálkodni, hogy azt ne terhelték volna legalább is részben a párokra. Mint megtudtuk, hogy az összes szolgáltatói körnek kemény volt az idei esküvői szezon, ugyanis nem csak szakmájukból kifolyólag tapasztalták az infláció hatásait, hanem magánemberként is.
Egy esküvő tervezésében a párokra az elmúlt évben nagyobb, és nehezebben tervezhető feladatok vártak”
– jegyezte meg Abonyi Attila, majd úgy folytatta, hogy a pároknak muszáj kompromisszumokat kötni a tervezett helyszín és szolgáltatások terén egyaránt.
Azon kérdésünkre, hogy az elmúlt években átlagosan mennyivel drágult egy esküvő, az egyesület elnöke lapunknak elmondta, ezt nehéz meghatározni, nagyságrendileg 20 – 35 százalékos növekedést érezhettek a párok az idei évben.
A szolgáltatók nagyobbik része nem akkora árréssel dolgozik, hogy a családját terhelő nagyobb kiadásokat, a vállalkozásának folyamatos fejlesztését, és saját képzését áremelés nélkül meg tudná oldani”
– fogalmazott Abonyi Attila, aki szerint a 23-as szezon óriási taktikázást, és újra tervezést jelentett a szolgáltatóknak és pároknak egyaránt.
A szervezet adatai szerint a szolgáltatók is megérezték, hogy mind az esküvők, mind az egyszerű házasságkötések száma visszaesett, elsősorban anyagi okokból többen “csak házasságkötést” tartottak az évben. Abonyi Attila számszerűsítve elmondta, 30-35 százalékos visszaesés látható a területen.
A költségérzékenyebb párok és az általuk szervezett esküvők számának növekedése magával hozta azon esküvői „szolgáltatók” megjelenését a piacon, akik nem minden esetben dolgoznak teljesen tisztán és hivatalosan”
– mondta a szakértő, aki szerint az ilyen „szolgáltatók” nem foglalkoznak a minőséggel, nem figyelnek a párokra.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy ezek az emberek mind a pároknak, mind azon szolgáltatóknak, akik tisztán minden engedély birtokában nyújtják a szolgáltatásaikat óriási károkat okoznak
Az Esküvői Szolgáltatók Szakmai Érdekképviseleti Egyesületének elnöke úgy számol, hogy az új év sem hoz sok pozitívat a szakmabelieknek és kemény esztendőre számíthatnak a szolgáltatók, akik többsége nem, vagy csak minimális áremelést tervez, hiszen a párok pénzügyi tűrőképessége szinte a maximumon van.
Amit a párok figyelmébe ajánlok, nem mindig az a jó, ha csak a szolgáltatások árát nézik”
– mondta Abonyi Attila, aki szerint sokkal gazdaságosabb és számukra nyerő megoldás, ha az ár-érték arányokat helyezik előtérbe.
Ezzel meg tudják találni azokat a vállalkozókat, akik minőségi szolgáltatást nyújtanak megfizethető áron”
– zárta.
Nyitókép: Konstantin Aksenov/Getty Images